A+ A A-

Modern Zamanların Güçlü Türkü Sesi: Özgür Eren

Özgür ERENÖğretmen anne-babanın çocuğu olarak çocukluk yılları Anadolu’nun çeşitli köşelerinde geçti, Anadolu insanıyla iç içe oldu. Onun için de kendini anlatırken “Ben Anadolu’yum” diyor.

1991 yılında Ankara Anıttepe Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda müzik eğitimi aldı. O süreçte bir yandan da Devlet Tiyatroları’nda çeşitli oyunlarda roller üstlendi. 2 yıl süreyle de halk oyunları ekibinde yer alıp Anadolu’nun değişik yörelerinden oyunlar oynadı.

1996 yılında “Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” olarak TRT Ankara Radyosu’nun kapısından içeri adım attı. 30 Eylül 2002 tarihinden bu yana da TRT Ankara Radyosu Kadrolu Ses Sanatçısı olarak görev yapıyor.

Sıcakkanlı, içten ve alçak gönüllü olmasının yanında, pozitif enerjisi sayesinde kolay iletişim kurabilen özellikleriyle tanınıyor.

Farklı ses rengi ve çok özel bir gırtlağa sahip olduğu için türküden şarkıya, poptan özgün ve fanteziye her tür müziği kolaylıkla seslendirebiliyor, türküleri rock ve caz tarzlarında yorumlayabiliyor. Seslendirdiği parçalarda ses oyunları yapmayı seviyor.

Güçlü sesiyle yorumladığı türkü ve şarkılara duygu katıp dinleyene huzur veriyor. Hareketli parçalarda ise hem coşan, hem coşturan yanıyla dinleyenlerini eğlendirmeyi biliyor.

Bu özellikleri nedeniyle de “modern zamanların türkü sesi” olarak kabul görüyor ve seviliyor.

Nitekim, Ankara Radyosu’nda geçen yıllarının ardından ekranlarla tanışması Akşam Sefası adlı programla oldu. 2007’den itibaren TRT ekranlarında çok izlenen Türkülerle Süper Gece (2007), Bayram Şekeri, Turnalar (2010), Sahne Biz (2011) gibi başarılı televizyon programlarına sunucu ve solist olarak imzasını attı.

Sabah yayın kuşağındaki Günbegün (2010) programında bir sezon sunuculuk yaptı. TRT’nin Sen Türkülerini Söyle (2008-2009) adıyla düzenlediği Türk Halk Müziği Yarışması’nda sunucu olarak görev üstlendi, çok sayıda televizyon programına da konuk olarak katıldı.

Aralarında 51. Uluslararası Bursa Festivali’nin de bulunduğu Anadolu’nun değişik kentlerindeki pek çok festival ve etkinlikte sahne aldı.

Ömer Hayri Uzun’un müzik direktörlüğünü yaptığı Zeynel Abidin Ağgül’ün fotoğraflarını çektiği ilk albümü Gittin ile de izleyicileriyle buluştu. Albümün çıkış parçası Gittin'in klip yönetmenliğini ise Tamer Aydoğdu yaptı.

Copyright © 2013 WEB TASARIM ismailsalar@gmail.com I Tüm Hakları Saklıdır.